Umuda Yolculuk

ZYGMUNT BAUMAN

Bu bölüm, mevcut küresel krize radikal alternatifler oldukları söylenenlerin aslında hiç de radikal olmadıklarına dikkat çekerek günümüzde radikal politikanın ne olduğu sorusunu yanıtlamaktadır. Radikal değiller, çünkü sorunun köklerine, yani esasen belirli bir yaşam tarzına olan bağımlılığımız meselesine inmiyorlar.

Mevcut kredi paniği, politikada köklere inmek demenin ne anlama gelmesi gerektiğinin ama çoğu zaman nasıl da bu anlama gelmediğinin çarpıcı bir örneğini sunuyor. Günümüz kredi krizi, bankaların başarısızlığının sonucu değil. Tersine, genel olarak öngörülmese bile tamamen beklenebilir olan üstün başarılarının meyvesi; devasa bir erkekler ve kadınlar, gençler ve yaşlılar çoğunluğu, bir borçlular ırkına dönüştürüldü.

Borçluluk durumu bir kez ömür boyu devam eder hale geldikten sonra ve zaten girilmiş borçlardan tek gerçekçi kurtuluş olarak daha fazla borçlanma seçeneği sunulduğu sürece sonsuza dek borçlular. Son otuz yılda, bu duruma düşmek insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar kolaylaştı; bu durumdan kurtulmak ise hiç bu kadar zor olmamıştı. Borçlandırılabilen her kim varsa ve daha milyonlarca…

View original post 2.063 kelime daha