Ekin Sapı Devrimi

Kawaguchi kimyasalların yanı sıra tüm makineleri, organik gübreleri ve pulluğu reddederek geleneksel tarım bilgilerine on yıllardır meydan okuyor. Kawaguchi’den bize doğal tarım ve gezegene bekçilik yapmak hakkında akıl vermesini istedik.

Kawaguchi Yoshikazu bir doğal tarımcı ve geleneksel Çin tıbbı doktoru. Bugün hala yaşamını ve çalışmalarını sürdürdüğü Sakurai, Nara’da, 1939 yılında doğdu. Çiftçi bir aileden geliyordu. Liseden mezun olduktan sonra çiftlikte çalışmaya başladı, ancak bir süre sonra tarım ilaçlarından kaynaklandığını düşündüğü birtakım sağlık sorunları baş gösterdi. Masanobu Fukuoka ve diğerlerinin yaptıklarından esinlenerek 1978’de geliştirmeye başladığı tarım yöntemleri Japonya’da oldukça ilgi topladı. Shizen-nō ni inochiyadorite (Doğal Tarımı Hayata Döndürmek) ve Hajimete no shizen-nō de yasai-zukuri (Yeni Başlayanlar için Doğal Sebze Yetiştiriciliği) dâhil olmak üzere sayılı kitabın yazarıdır.

dogal-tarim-ekin-sapi-devrimi-1.jpgKawaguchi Nara Eyaleti, Sakurai’deki evinde.

İlk bakışta; türlü çiçeklerin, kelebeklerin ve böceklerin yarattığı cümbüş ile araziniz daha ziyade yabani çayırları andırıyor. Ancak biçilmiş çimenlerin yoğun örtüsüyle etrafı çevrelenmiş alan, çalışkan…

View original post 1.095 kelime daha