Ekin Sapı Devrimi

Traktör Yok, Pestisit Yok, Toprağı Sürmek Yok: Çiftçilerin Büyük Ölçüde Tasarruf Etmelerini Sağlayan Sıfır-Yatırım Metodu!

Bu metot, Japon araştırmacı-çiftçi Masanobu Fukuoka’nın Ekin Sapı Devrimi kitabından esinlenerek oluşturulmuştur.

Hoshangabad, Madhya Pradesh’li çiftçi Raju Titus, toprağını otuz yıldır sürmemesine rağmen her yıl bereketli bir hasat alıyor. Onun hikayesi ve toprağı sürmeden tarım yapmak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çiftçi bir aileden gelen Raju, 12 dönümlük aile yadigarı arazisinde tarım yapmaya devlet memuru olarak göreve başladıktan sonra da devam etti. Ona göre, Yeşil Devrim furyasına kapılıp arazisinde kimyasallar ve pestisitler kullanmaya başlamadan önce her şey iyi gidiyordu. Modern tarım yoluyla arazisinden alabileceği verim zirveye ulaşmasına karşın, kazancı beklediği gibi sabit değildi. Modern tarım yöntemlerini daha yoğun kullandıkça, toprağın verdikleri her yıl azaldı: Toprak bereketsizleşti ve arazi tamamen harap oldu.

“Arazime elektrikli pompa, biyogaz tesisi gibi yeni teknolojiler kurmuştum. Maksimum verim için her çeşit gübre ve ilacı da kullanıyordum.” – Raju Titus

1984 yılında, 15…

View original post 863 kelime daha