Hayvanların Aynasında İnsan

Abdullah Onay

“Kendimi (gezegen krizini) umursayan biri olarak düşünüyorum ve başkalarının da hakkımda böyle düşünmesini istiyorum. Tıpkı kendimi harika bir baba olarak düşünmem ve başkalarının da hakkımda böyle düşünmesini istemem gibi. Tıpkı kendimi sivil özgürlükler, ekonomik adalet, ayrımcılık ve hayvan refahını umursayan biri olarak düşünmem ve başkalarının da hakkımda böyle düşünmesini istemem gibi. Ama –vicdan gösterileri ve yemek davetlerinde köşe yazarı havalarıyla ahkam kese kese caka sattığım- bu kimlikler, sorumluluğa esin kaynağı olmaktansa beni rahatlatıyor. Gerçekleri yansıtmaktansa onlardan kaçış yolları sunuyor. Bunlar kimlik de değil – etiket sadece.” (s. 39)

Hayvancılık endüstrisini anlattığı Hayvan Yemek kitabı ile tanıdığımız Jonathan Safran Foer, yeni kitabı Bu Bizim Havamız – Gezegeni Kurtarmak Kahvaltı ile Başlar’da “gezegen krizi”ni ele alıyor.

Hayvan Yemek, hayvan endüstrisini gözler önüne seren bir çalışmaydı. Foer kitapta hayvanların uğradığı zulmü anlatmakla kalmıyor, endüstri çalışanları ve çiftlik sahiplerinin görüşlerine de yer veriyordu.

Çeviren: Şahika Tokel, Siren Yay.. 2020.

Bu…

View original post 1.651 kelime daha