Hayvanların Aynasında İnsan

Salim Olcay

“İnsanın kaplan öldürmesine spor, kaplanın insan öldürmesine canavarlık diyoruz.” (George Bernard Shaw)

Avcılık, insanın ilk yiyecek bulma yollarından biri olsa da, tarım devrimi sonrası hükümdarlara ve soylulara ait bir imtiyaza dönüşmüştür. Hemen her dönemde erkek egemen zihniyete hizmet eden avcılık, günümüzde de spor, eğlence, hobi ve turizm adı altında ruhsal ve bedensel yorgunluğundan kurtulmak isteyen modern “erkeğin” doğa ile bütünleşmesinin en güzel yolu olarak teşvik edilmeye çalışılmaktadır.

“Aynı merak ve hobiyi paylaşan insanlarla bir arada olmak, onlarla konuşup rahatlamak, keyifli zaman geçirmek, eğlenmek öncelik taşımaktadır. Böylece arkadaşlık ve dostluk ilişkileri gelişir. Ortak amaç için bir araya gelme, dayanışma, acı tatlı şeyleri paylaşma gibi birçok unsuru içeren avcılık, sosyal bağları güçlendirir. Av sırasındaki beraberlikler av dönüşünde daha çok perçinleşir.” (Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Sürdürülebilir Avcılık İçin Temel Eğitim Kitabı)

1977 yılında, Avrupa’dan gelen turistlerin “hoşça” vakit geçirmelerini sağlamak için herhangi bir “ücret” ödemeksizin yaban…

View original post 1.397 kelime daha