Dünyadan Çeviri

Slavoj Žižek, çevresel krizden çıkarılacak dersin “bizim doğanın merkezi değil parçası olduğumuz” şeklindeki sonuç olduğunu ileri süren ortak akıldan kaçınmamız gerektiğini savunuyor. (Simon Plestenjak / Flickr)

Çeviren: S. Erdem Türközü

Slavoj Žižek, Jacobin’de, bugünün patlayan ekolojik krizlerinin, insanlığın sosyalizme (köprüden önceki) son çıkışına ilişkin gerçekçi bir olasılık açtığını yazıyor. Sosyalizm kurtuluşumuz olabilir mi, yoksa artık çok mu geç?

En son veriler, aşının (çok eşitsiz) yayılmasından sonra bile, salgın önlemlerinde gevşemeyi ve eski normale dönmeyi göze alamayacağımızı açıkça ortaya koyuyor.

Salgın bitmediği gibi (enfeksiyon sayıları yeniden artıyor, yeni karantinalar bizi bekliyor), ufukta beliren başka felaketler de var. Haziran 2021’in sonunda, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzeybatısı ve Kanada’nın Güneybatısı üzerinde bir ısı kubbesi -bir yüksek basınç sırtının sıcak havayı yakalayıp sıkıştırdığı, sıcaklıkları artırdığı ve bölgeyi fırınladığı bir hava olayı- sıcaklıkların 50°C’ye (122°F) yaklaşmasına neden oldu, yani Vancouver Ortadoğu’dan daha sıcaktı.

Bu hava durumu patolojisi çok daha geniş bir sürecin sadece doruk noktasıdır: son…

View original post 1.624 kelime daha