Dünyadan Çeviri

(Bu, Tamil halkının Sri Lanka’da eşit haklar mücadelesine ve 1947’de BK’dan bağımsızlık kazanılmasından bu yana, çoğunluk Singalalar tarafından ne kadar zalim bir muameleye maruz kaldıklarına ilişkin yazdığım beş bölümlük yazı dizisinin ilk bölümüydü. Bu makale ve şimdi revize edilip genişletilmiş olan diğer dördü, sonraki iki yıl boyunca yazdığım ilave makaleler ile birlikte, “Tamil Nation in Sri Lanka” kitabımı oluşturdu.)

“Dünyanın tüm sömürülenleri bizim yurttaşımızdır ve dünyadaki tüm sömürücüler düşmanlarımızdır… Yurdumuz gerçekten tüm cihandır bizim ve dünyanın tüm devrimcileri de kardeşimiz.”

—Fidel Castro (1)

“Devrimin ideolojik motoru devrimcidir… Devrimci, proletarya enternasyonalizmini unutursa, önderlik ettiği devrim ilham verme gücünü kaybeder ve, uzlaşılmaz düşmanımız emperyalizmin çok iyi yararlanacağı, konforlu bir atalete batar. Proletarya enternasyonalizmi bir görevdir ancak ayrıca devrimci bir zorunluluktur da. Halkımıza bunu öğretiriz.”

—Che Guevara (2)

Küba, Bolivya ve Nikaragua hükümetlerinin, Sri Lanka’nın ırkçı hükümetine koşulsuz desteği sürdürerek, “proletarya enternasyonalizmi” ve “sömürülenlerin” yanı sıra, Sri Lanka Demokratik…

View original post 3.045 kelime daha