Dünyadan Çeviri

Çeviren: S. Erdem Türközü

18 Aralık 2014

Genç yetişkin ütopya karşıtı [dystopian] ve ütopyacı kurgunun çoğunluğu, bir kolektifin Soğuk Savaş dehşetiyle biçimlendi. Suzanne Collins’inAçlık Oyunları[The Hunger Games] ve devamı,Ateşi Yakalamak[Catching Fire]ve Alaycı Kuş[Mockingjay] gibi ütopya karşıtı romanla karşılaşmak nadirdir: hedeflenen Soğuk Savaş döneminin zihin denetimi değil toplumsal eşitsizlik, totaliter yönetim ve acımasız bir güç tarafından sürdürülen baskıdır. Romanlar bu baskıyı çökerten bir devrimi de betimler.

Daha da şaşırtıcı olanThe Hunger Games’in çocuk serilerinin çok satanlar listesinde 161 haftadır (bu haftaların 128’inde birinci sırada) yer almasıdır -ve bir film olarak 2012’de yayınlandı, ilk devam filmi 2013’te çıktı ve üçüncü kitap üzerine temellenen iki tanesi daha 2014 ve 2015 için tasarlanmaktadır.

Açlık Oyunları’nın başarısı ütopyacı/ütopya karşıtı edebi tarzın yakın geçmişiyle bir karşılaştırmayı davet eder. Kuşaklar boyunca çocuklar, en azından ABD’de, Murry çocuklarının bireyciliğe ve özgürlüğe…

View original post 4.137 kelime daha